lfvg
Answered

The diameter of an ancient chariot is 2 meters. What is the approximate distance the chariot travels if the wheel rotates 120 times? Assume the wheel does not slip

Answer :

Circumference of the wheel = 2 * 3.14 = 6.28 m

Distance travelled = 120 * 6.28 = 753.6 m Answer

Catsmile101

753.6 meters that's the answer I got

Other Questions