raven1wish
Answered

The following graph represents a high school that has 842 students.

If the sector representing the freshmen is approximately 28%, about how many students are freshmen?

A. 101

B. 211

C. 257

D. 236

The following graph represents a high school that has 842 students. If the sector representing the freshmen is approximately 28%, about how many students are fr class=

Answer :

Approximately 28% = 0.28

Freshmen students = 0.28 x 842 = 235.76 ≈ 236

Answer

D. 236

perixwinkle

To find how many students are freshmen, we need to divide the percentage by 100, then multiply that by 842.

28/100=0.28×842=235.76

So D.236.

Other Questions