Answer :

Given:

Molar mass of gas M = 70.49 g/mol

Pressure P = 0.874 atm

Temperature T = 389 K

To determine:

The density of gas

Explanation:

Density is the ratio of mass to volume

D = m/V

Based on the ideal gas equation:

PV = nRT

where n = number of moles of the gas = mass of gas/molar mass = m/M

R = gas constant = 0.0821 L atm/mol-K

PV = (m/M)RT

m/V = PM/RT = 0.874*70.49/0.0821*389 = 1.93 g/L

Density = 1.93 g/L

999777999

Answer:

The density is 1.93 g/L

That's it

Other Questions