blueberries cost $4.00 per pound.for each question,explain or show your reasoning.
A.how many pounds of blueberries can you buy for $1.00
B.how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Answer :

smaas4845

A: You can buy 1/4 pounds of blueberries with $1.00

B: You can buy 3 1/4 pounds of blueberries with $13.00

Other Questions