Your computer supply store sells two types of inkjet printers. The first, type A, costs $267 and you make a $24 profit on each one. The second, type B, costs $127 and you make a $20 profit on each one. You can order no more than 170 printers this month, and you need to make at least $3760 profit on them. If you must order at least one of each type of printer, how many of each type of printer should you order if you want to minimize your cost?

I need to see the step by step way you got the answer and the graph please

Answer :

The first, type A, costs $267 and you make a $24 profit on each one.

The second, type B, costs $127 and you make a $20 profit on each one.

number of printers = 170

Let x be the number of type A printers

Let y be the number of type B printers

x + y < = 170

you need to make at least $3760 profit on them

profit for type A is 24 and type B is 20

so 24x + 20y >= 3760

Our constraints are

x + y < = 170

24x + 20y >= 3760

x>=0  and y>=0

Cost function is C= 267 x + 127 y

Now we graph all the constraints

Now we take all the end points

corner points are

(90,80), (156.667,0) (170,0)

We plug in each point in our cost function

C= 267 x + 127 y

(90,80) => 267(90) + 127(80) = 34,190

(156.667,0) => 267(156.667) + 127(0) = 41,830

5 (170,0)=> 267(170) + 127(0) = 41,390

Here minimum cost is 34,190 at (90,80)

So we order 90 printers of type A  and 80 printers for type B in order to minimize the cost