Answer :

znk

Answer:

301 g

Step-by-step explanation:

Step 1. Calculate the molar mass of MgSO₄

1 Mg  =   24.30

1 S     =   32.06

4 O   =  64.00

Total = 120.37 g/mol

Step 2. Calculate the mass of MgSO₄

Mass of MgSO₄ = 2.50 mol MgSO₄ × (120.37 g MgSO₄l/1 mol MgSO₄)

                          = 301 g MgSO₄

Other Questions