Answered

If the maglev train traveled at a constant rate of its top speed for 10 kilometers, what is the approximate amount of time in hours the train would have traveled?​

Answer :

calculista

Answer:

i attach your full question with the missing speed of the train

time = 0.02 h

Step-by-step explanation:

Max speed of the train = 500 Km/h

The speed of the train is defined as

Speed = distance/ time

time = distance/speed

We substitute in the previous equation and find the time

time = 10 Km/500 Km/h

time = 1 h/50

time = 0.02 h

${teks-lihat-gambar} calculista

Other Questions