vchamaratn
Answered

you don’t have to answer everything, whatever you know could be really helpful

1) What is the molarity of a 5 L solution containing 450g of NaCl made from 4.5kg of water?

2) There is 6.00 mol KOH dissolved in a 5 L solution made from 4.5kg of water. What is the molarity of the solution?

3) If you have 40 moles of lemons, 10 moles of sugar and 500 moles of water, what is the ratio of sugar?

4) If I have 36ml of water and 64ml of guava juice to make a 100ml solution, what would the percent composition be?

Answer :

jcherry99

One

molar mass NaCl

Na                 = 23

Cl                   =35.5

Molar mass = 58.6

mols = 450 / 58.5

mols = 7.69 mols

Concentration = mols / L

mols = 7.69

Volume = 4.5 kg = 4.5 L  [1 liter weighs 1 kg]

C = 7.69 mol / 4.5 L

C = 1.71 mol/L

The question is unclear. I'm taking this to mean that you don't change the number of moles; you merely add 0.5 L to the volume.

Answer C = 7.69 / 5L = 1.54 mol / L

Two

I'm going to leave this. The wording just is not clear.

Three

More than you could grow in the entire planet earth for many centuries.

Ratio of sugar = 10 / (40 + 10 + 500) = 10 / 550 = 1:55 or 0.0182 to 1

Four

Guava  Juice = (36 / 100 ) * 100% = 36%

Water = (64/100 ) * 100 = 64%  

Other Questions