Answer :
1. u divide the mass 20.0g by its molar mass of 44.01g/mol = 0.454mol
2. using the formula PV=nRT
105kPa x V = 0.454mol (use the non rounded value) x 8.314Lkpa/molK x 298K
V= 10.7L :)
1. u divide the mass 20.0g by its molar mass of 44.01g/mol = 0.454mol
2. using the formula PV=nRT
105kPa x V = 0.454mol (use the non rounded value) x 8.314Lkpa/molK x 298K
V= 10.7L :)