Answer :

sqdancefan

Answer:

3.5 pounds of nuts; 6.5 pounds of M&Ms

Step-by-step explanation:

Let m represent the number of pounds of M&Ms to use. Then 10-m is the number of pounds of nuts, and the cost of the mix is ...

6·m + 3·(10-m) = 4.95·10 . . . . . cost = cost per pound times pounds

3m +30 = 49.5 . . . . . . simplify

3m = 19.5 . . . . . . . . . . . subtract 30

m = 6.5 . . . . . . . . . . . . . divide by 3

Then 10-m = 10-6.5 = 3.5.

The manager should use 3.5 pounds of nuts and 6.5 pounds of M&Ms in the mix.

Other Questions