Answer :

TLDR: R=30 Ohms, I=2 Amps, 12V, 28V, 20V, respectively.

Alright, let’s break this down. There are three resistors in this circuit, meaning that we have to find the equivalent resistance. Luckily, they are all in parallel with one another; this means we can add the resistances together without having to do inverses like in a series problem. This means that the equivalent resistance, Req, would equal:

Req=R1 + R2 + R3

Req=6 + 14+ 10

Req=30 Ohms

This means that we could theoretically replace all three resistors with a 30 Ohm resistor and accomplish the same goal. Now, the entire voltage of the system would normally be reduced to zero after passing through the resistors - in this case, the 60 Vs would be lost after passing through 30 Ohms. This means we’re losing 2V/Ohm; now we can figure out how much we’re losing at each resistor.

By losing 2V per Ohm, we’re losing 12 V at the first resistor, 28 V at the second resistor, and 20 V at the third resistor.

Finally, we can calculate the current through the circuit; for a series circuit, the current remains the same. Using V=IR, we can find that:

V=IR

60 V = I(30 Ohms)

I = 2 Amps

The current passing through the circuit is 2 Amps.

Hope this helps!

Other Questions