kittyb741
Answered

The cost of having a plumber spend h hr at your house if the plumber charges ​$30 for coming to the house and​ $x per hour for labor. The expression for the cost of the plumber coming to the house is how many dollars.

Answer :

calculista

Answer:

[tex]C(h)=\$30+xh[/tex]

Step-by-step explanation:

Let

C-----> the cost of having a plumber spend h hours at your house

h----> the number of hours

x----> the cost per hour of labor

we know that

The linear equation that represent the cost C is equal to

[tex]C(h)=\$30+xh[/tex]

In this linear equation in the slope-intercept form (y=mx+b)

the slope is equal to [tex]m=x\frac{\$}{hour}[/tex]

the y-intercept b is equal to [tex]b=\$30[/tex] ---> charge for coming to the house

Other Questions