Answer :

Answer:

If a fair coin is tossed three times, sample = 2^3 = 8 (hhh, hht, hth, thh, htt, tht, tth, ttt) where h=head and t=tail.

Probability of getting one:

Outcomes with one head (h) = 3

P(1 h) = 3/8 = 0.375

Other Questions