jacobahola0
Answered

What is the molar concentration of the acid if 35.18 mL of hydrochloric acid was required to neutralize 0.745 g of ALUMINUM hydroxide?

Answer :

manselandy

The mass number of aluminium hydroxide is 78 thus, the number of moles in 0.745 g is:

no. of moles= mass/ RFM

= 0.745/78

=0.00955moles

Therefore the 0.00955 moles should be in the 35.18 ml

therefore 1000ml of the solution will have:

(0.00955ml×1000ml)/35.18

=0.2715moles

The  solution will be 0.27M hydrochloric acid  

Ritmeks

The answer is 0.27 moles

The first step is to calculate the molar mass of Al(OH)₃

= 26.98+(16 +1)₃

= 26.98+ 51

= 77.9

= 78

No of moles= mass/molar mass

= 0.745/78

= 0.00955 moles

Therefore the molar concentration can be calculated as follows

= 0.00955×1000/35.18

= 9.55/35.18

= 0.2715

= 0.27 moles

Please see the link below for more information

https://brainly.com/question/12447691?referrer=searchResults

Other Questions