Answer :
well it says it can go 5 miles "per hour" so 5 miles would already be one hour now how much would 8 be?
it takes 1.6 hour to go 8 miles.
Speed of toy car = 5mph
distance = 8 miles
times =??
What is speed?
Speed is ratio of distance to the time.
Speed = distance/time
time = distance/speed
time = 8/5
time = 1.6
Thus, it takes 1.6 hour to go 8 miles.
Learn more about speed here:
https://brainly.com/question/7359669
#SPJ2