Answer :
I'm just going to pick some random numbers so that can show you the way I do it.
lets the item ways 5 pounds and costs 8 dollars
now if you wanted to find the unit price by the pound you can divide the cost by the weight, or if you wanted it by ounces you could then convert that number down to ounces
8 / 5 = $1.60 per pounds then that would be 160 cents divided by 80 ounces which would be 20 cent peer ounce
lets the item ways 5 pounds and costs 8 dollars
now if you wanted to find the unit price by the pound you can divide the cost by the weight, or if you wanted it by ounces you could then convert that number down to ounces
8 / 5 = $1.60 per pounds then that would be 160 cents divided by 80 ounces which would be 20 cent peer ounce
The correct answer is:
Divide the total price by the number of units.
Explanation:
If we have an item that weighs 12 pounds that costs $24, to find the cost per pound (unit cost) we would divide the total, 24, by the number of units, 12 (since there are 12 pounds in the item). This would give us 24/12 = $2 per pound.