Answer :

Answer:

Concentration = 0.011 M

Explanation:

Molarity is given by dividing number of moles by volume in Liters

Molarity = moles/volume

But;

Number of moles = mass/molar mass

                              = 10 g/ 74.55 g/mole

                             = 0.134 moles

Therefore;

Molarity = 0.134 moles/12 L

              = 0.011 M

Other Questions