Answer :
Molar mass argon = 39.948 g/mol
1 mole ---------- 39.948 g
? mole ----------- 22 g
moles = 22 * 1 / 39.948
= 0.550 moles
hope this helps!
1 mole ---------- 39.948 g
? mole ----------- 22 g
moles = 22 * 1 / 39.948
= 0.550 moles
hope this helps!