Answer :

add the reltive atomic mass of Ca and O which are 40 and 16 respectively after addition we get molecular mass of CaO which is 40+16=56 now divide atomic mass of O by molecular mass of CaO and multiply it with 100 as show n 16/56 *100=28.57%

The mass percent of oxygen in the given calcium oxide (CaO) is 28.57%.

The given parameters;

compound = CaO

The molecular mass of the given calcium oxide (CaO) is calculated as follows;

CaO = 40 + 16 = 56 g/mol

mass of oxygen = 16

The mass percent of oxygen in the given calcium oxide (CaO) is calculated as follows;

[tex]mass \ percent = \frac{16}{56} \times 100\%\\\\mass \ percent = 28.57 \ \%[/tex]

Thus, the mass percent of oxygen in the given calcium oxide (CaO) is 28.57%.

Learn more here:https://brainly.com/question/20164158

Other Questions