Answer :
Answer:
80 chocolates type 'a' and 240 chocolates type 'b'
Step-by-step explanation:
The company selects 25 random packages of each type from which one of type a has an incorrect weight and three of type b have an incorrect weight.
We can say that [tex]\frac{1}{25}=0.04[/tex] = 4% of the chocolates type 'a' have an incorrect weight while [tex]\frac{3}{25}=0.12[/tex] = 12% of chocolates type 'b' have an incorrect weight.
Now, if the company selects 2000 random chocolates of each type we ca predict that the amount of chocolates that have an incorrect wright will be:
Type 'a': 2000x0.04 = 80
Type 'b': 2000x0.12 = 240
So the company is expected to find 80 chocolates type 'a' and 240 chocolates type 'b' that have incorrect weight.