A 12.0 cm object is 9.0 cm from a convex mirror that has a focal length of -4.5 cm. What is the distance of the image from the mirror? –3 cm –4 cm 3 cm 4 cm

Answer :

Answer:

- 3 cm

Explanation:

From the mirror formula;

1/f = 1/v + 1/u ; where f is the focal length, v is the image distance, and u is the object distance.

1/-4.5 = 1/9 + 1/v

1/v = -1/4.5 - 1/9

    = -1/3

Therefore;

v = -3 cm

Hence;

Image distance is - 3cm

Answer:

A. -3

Explanation:

Other Questions