The electricity company advises tha you could save 12% on you electricity bill by installing a tankless water heater. If Susan's bill was $125 last month, how much would she have saved by using a tankless water heater?

Answer :

amount of electricity saved is 12%

Bill lat month= $125

[tex]125 - \frac{12}{100} \times 125 \\ 125 - \frac{60}{4} = 125 - 15 = 110[/tex]

She would have saved 15 dollars

Other Questions