Answer :
Answer:
Explanation:
Think about circular motion when answering this question. First determine the maximum force that can be applied on the string. F = mg so F = (10)(10) = 100 N. Then determine the centripetal acceleration of the .5 kg mass, a = F/m so a = 100/.5 = 200 m/s². On the equation sheet, use equation a(centripetal acceleration) = v²/r so 200 = v²/2 therefore v = 20 m/s. Hope this helps!
The maximum speed will be "20 m/s".
Given:
Radius of circle,
- r = 2 m
Mass attached,
- m = 0.5 kg
→ [tex]T_{max} = Maximum \ tension \ possible \ in \ the \ rope[/tex]
[tex]= Weight \ of \ 10 \ kg \ mass[/tex]
[tex]= 10\times 9.8[/tex]
[tex]= 98 \ N[/tex]
hence,
→ [tex]T_{max} = \frac{mv^2}{r}[/tex]
By substituting the values, we get
→ [tex]98= \frac{(0.5)v^2}{2}[/tex]
→ [tex]v = 20 \ m/s[/tex]
Thus the above answer is right.
Learn more:
https://brainly.com/question/15648738