When Mendel conducted his famous genetics experiments with peas, one sample of offspring consisted of 428 green peas and 155 yellow peas for a total of 583 peas. a) Find a 95% confidence interval estimate of the percentage of yellow peas and then interpret your answer.

Answer :

SaniShahbaz

Answer:

(0.23, 0.30)

Step-by-step explanation:

Number of green peas = 428

Number of yellow peas = 155

Total number of peas = n = 583

Since we have to establish the confidence interval for yellow peas, the sample proportion of yellow peas would be considered as success i.e. p = [tex]\frac{155}{583}[/tex]

q = 1 - p = [tex]\frac{428}{583}[/tex]

Confidence Level = 95%

Z value associated with this confidence level = z = 1.96

Confidence interval for the population proportion is calculated as:

[tex](p-z\sqrt{\frac{pq}{n}} ,p+z\sqrt{\frac{pq}{n}})[/tex]

Using the values, we get:

[tex](\frac{155}{583}-1.96\sqrt{\frac{\frac{155}{583} \times\frac{428}{583}}{583} },\frac{155}{583}+1.96\sqrt{\frac{\frac{155}{583} \times\frac{428}{583}}{583} })\\\\ =(0.23,0.30)[/tex]

Conclusion:

We are 95% confident that true value of population proportion of yellow peas lie between 0.23 and 0.30

Other Questions