Answered

The chickens at Colonel​ Thompson's Ranch have a mean weight of 1700 ​g, with a standard deviation of 200 g. The weights of the chickens are closely approximated by a normal curve. Find the percent of all chickens having weights more than 1560 g.

Answer :

SaniShahbaz

Answer:

75.8%

Step-by-step explanation:

Mean weight of chickens = u = 1700 g

Standard deviation = [tex]\sigma[/tex] = 200g

We need to calculate the percentage of chickens having weight more than 1560 g

So,

x = 1560 g

Since the weights can be approximated by normal distribution, we can use concept of z-score to solve this problem.

First we need to convert the given weight to z score. The formula for z score is:

[tex]z=\frac{x-u}{\sigma}[/tex]

Using the values, we get:

[tex]z=\frac{1560-1700}{200} \\\\ z = -0.7[/tex]

So now we have to calculate what percentage of values lie above the z score of -0.7. Using the z-table or z-calculator we get:

P(z > -0.7) = 0.758

This means 0.758 or 75.8% of the values are above z score of -0.7. In context of our question we can write:

75.8% of the chickens will have weight more than 1560 g

Other Questions