Answered

In a certain physics experiment, carts run along a frictionless, level track. Cart A is 1 kg and Cart B is 2 kg. Initially cart A is moving to the right at 3.0 m/s and cart B is moving to the left at 7.0 m/s. After they collide, they stick together. What is the magnitude of the velocity of the two carts?

Answer :

Answer:[tex]v=-\frac{11}{3} m/s \left[/tex]

Explanation:

Given

Mass of car A[tex]\left ( m_a\right )=1 kg[/tex]

Mass of car B[tex]\left ( m_b\right )=2 kg[/tex]

velocity of cart A=3 m/s

velocity of cart B=-7 m/s

Conserving momentum

[tex]m_au_a+m_bu_b=\left ( m_a+m_b\right )v[/tex]

[tex]v=\frac{m_au_a+m_bu_b}{\left ( m_a+m_b\right )}[/tex]

[tex]v=-\frac{11}{3} m/s \left ( i.e. in\ left\right )[/tex]

Other Questions