Answer :
Answer:
94.642 mL
Explanation:
Given:
Mass of the NaOH, m = 26.5 g
Heat capacity of the solution, C = 4.0 J/g°C
Initial temperature = 25.0° C
Density = 1.05 g/mL
Now,
Molat mass of NaOH = 40 g/mol
Lattice energy of (NaOH) = 887 kJ/mol
The heat of hydration (NaOH) = 932 kJ/mol.
Thus,
The heat of dissolution of 1 mol of NaOH = 887 kJ/mol - 932 kJ/mol = -45 kJ/mol.
Number of moles of (NaOH), n = (26.5 g) / (40 g/mol) = 0.6625 mol.
Now, the change in temperature, ΔT = 100°C - 25°C = 75°C.
Thus,
the heat of dissolution of 0.6625 mol of NaOH, Q = -45 kJ/mol × 0.6625 mol = - 29.8125 kJ. = - 29812.5 J
Also
Q = m'CΔT
on substituting the values in the above formula, we get
- 29812.5 J = m' × 4 J/g·°C × 75°C.
m' = mass of the solution
or
m' = 99.375 g
m' = 90 g of solution.
Now,
Density = Mass / Volume
on substituting the values, we get
1.05g/mL = 99.375 g / Volume
or
Volume of the solution = 94.642 mL