Answer :

Answer: The speed of sound in mercury is 5167.08 km/hr

Explanation:

To calculate the speed of sound in any liquid, we use the equation:

[tex]v=\sqrt{\frac{\text{Bulk modulus}}{\text{Density}}}[/tex]

We are given:

Bulk modulus = [tex]2.80\times 10^{10}N/m^2[/tex]

Density of liquid = [tex]13600kg/m^3[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]v=\sqrt{\frac{2.80\times 10^{10}N/m^2}{13600kg/m^3}}\\\\v=1435.5m/s[/tex]

Converting the given quantity into km/hr, we use the conversion factors:

1 km = 1000 m

1 hr = 3600 s

So, [tex]\Rightarrow 1435.3m/s\times (\frac{1km}{1000m})\times (\frac{3600s}{1hr})=5167.08km/hr[/tex]

Hence, the speed of sound in mercury is 5167.08 km/hr

Other Questions