Emily and jimmy each improved their yards by planting rose bushes and shrubs. they bought their supplies from the same store. emily spent $68 on 5 rose bushes and 3 shrubs. jimmy spent $161 on 1 rose bush and 14 shrubs. find the cost of one rose bush and the cost of one shrub.

Answer :

Answer:

rose$7  shrub $11

Step-by-step explanation:

5r+3s=68

1r+14s=161

I will multiply the second by -5 to eliminate r variable

5r+  3s= 68

-5r- 70s = -805

        -67s  = -737

            Divide both by -67

          s= 11

14*11=154

161-154 =7

      5*7 + 3*11 = 68

    35+33 = 68

       7+ 14*11 = 161

7+154 = 161

Other Questions