tydoll
Answered

Calculate the volume a solution required toof provide the following: (a) 2.14 g of sodium chloridefrom a 0.270 M solution, (b) 4.30 g of ethanol from a1.50M solution, (c) 0.85 g of acetic acid (CH3COOH)from a 0.30 M solution.

Calculate the volume a solution required toof provide the following: (a) 2.14 g of sodium chloridefrom a 0.270 M solution, (b) 4.30 g of ethanol from a1.50M sol class=

Answer :

a) NaCl = 58.44 g/mol

number of moles :  2.14 / 58.44 = 0.0366 moles

V = n / M  => 0.0366 / 0.270 = 0.1355 L 
__________________________________________

b) C2H6O = 46.06 g/mol

number of moles :  4.30 / 46.06 = 0.0933 moles

V = n / M  => 0.0933 / 1.50 = 0.0622 L 
___________________________________________

c) CH3COOH = 60.0 g/mol

number of moles :  0.85 / 60.0= 0.0141 moles

V = n / M  =>   0.0141 / 0.30 = 0.047 L 
___________________________________________

hope this helps!

Considering the definition of molar mass and molarity, the volume of each compound is:

  • NaCl= 0.1355 L
  • C₂H₆O = 0.0622 L
  • CH₃COOH = 0.047 L

Definition of molar mass

The molar mass of substance is a property defined as its mass per unit quantity of substance, in other words, molar mass is the amount of mass that a substance contains in one mole.

Definition of molarity

Molar concentration or molarity is a measure of the concentration of a solute in a solution and indicates the number of moles of solute that are dissolved in a given volume.

The molarity of a solution is calculated by dividing the moles of solute by the volume of the solution:

[tex]molarity=\frac{number of moles}{volume}[/tex]

Molarity is expressed in units [tex]\frac{moles}{liter}[/tex].

Volume required

You know that the molar mass of each compound is:

  • NaCl = 58.44 g/mol
  • C₂H₆O = 46.06 g/mol
  • CH₃COOH = 60.0 g/mol

On the other side, you know that the mass of each compound is:

  • NaCl = 2.14 g
  • C₂H₆O = 4.30 g
  • CH₃COOH = 0.85 g

Then, considering the definition of molar mass, the amount of moles of each compound is:

  • NaCl = [tex]\frac{2.14 g}{58.44 g/mol}[/tex]= 0.0366 moles
  • C₂H₆O = [tex]\frac{4.30 g}{46.06 g/mol}[/tex]= 0.0933 moles
  • CH₃COOH = [tex]\frac{0.85 g}{60.0 g/mol}[/tex]= 0.0141 moles

The molarity of each compound is:

  • NaCl = 0.27 M
  • C₂H₆O = 1.50 M
  • CH₃COOH = 0.30 M

Considering the molarity, the volume of each compound is calculated as:

  • NaCl = [tex]\frac{0.0366 moles}{0.27 M}[/tex]=  0.1355 L
  • C₂H₆O = [tex]\frac{0.0933 moles}{1.50 M}[/tex]= 0.0622 L
  • CH₃COOH = [tex]\frac{0.0141 moles}{0.30 M}[/tex]= 0.047 L

Learn more about

molar mass:

brainly.com/question/5216907

brainly.com/question/11209783

brainly.com/question/7132033

brainly.com/question/17249726

molarity:

brainly.com/question/9324116

brainly.com/question/10608366

brainly.com/question/7429224

Other Questions