The price of a technology stock was $9.70 yesterday. Today, the price fell to $9.57. Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

Answer :

answer:1.3

Step-by-step explanation:

first subtract 9.70-9.57= 0.13

then multiply by 100

.13x100=13

after that step you will divide 13 by 9.70

13÷9.7= 1.34020619

last round to the nearest tenth to get 1.3

Other Questions