Answer :

fadel
M = 4kg
F =8N
a..?

F =m.a
8 = 4.a
a = 2m/s^2
obasola1

Answer:

a=2m/s^2

Explanation:

If a cart of 4 kg mass has a force of 8 newtons exerted on it, what is its acceleration

first foremost, we define basic terms

Mass=is the quantity of matter in a body ,kg

Acceleration= change in velocity per time(m/s^2)

Force= Is that which tends to change a body's state of rest or uniform motion in a straight line.

It is also the pull or push on a body.

From newton's second law of motion which states that rate of change in momentum is proportional to the force applied. Where k=1

Fαm(v/t)

F=km(v/t)

K=1

f=ma

Since v/t= acceleration

velocity/time=accel

8=4a

a=8/4

a=2m/s^2

Other Questions