Answer :
Answer:
7.5 m/s²
Explanation:
Given:
v₀ = 0 m/s
v = 30 m/s
t = 4 s
Find: a
v = at + v₀
(30 m/s) = a (4 s) + (0 m/s)
a = 7.5 m/s²
Answer:
7.5 m/s²
Explanation:
Given:
v₀ = 0 m/s
v = 30 m/s
t = 4 s
Find: a
v = at + v₀
(30 m/s) = a (4 s) + (0 m/s)
a = 7.5 m/s²