onetatwo
Answered

Winslow buys 1.2 pounds of bananas. The bananas cost $1.29 per pound. To the nearest cent, how much does Winslow pay for the bananas?

Answer :

 1.2*1.29= $1.55
  lbs*price = cost

Answer:

1.55 dollars or 155 cents

Step-by-step explanation:

Given :Winslow buys 1.2 pounds of bananas. The bananas cost $1.29 per pound

To Find :   To the nearest cent, how much does Winslow pay for the bananas?

Solution :

Cost of 1 pound of Bananas = $1.29

Cost of 1.2 pounds of bananas =[tex]1.29 \times 1.2 = 1.548[/tex]

1 dollar = 100 cents

So, 1.548 dollars = 154.8 cents

Hence  Winslow pay 1.55 dollars or 155 cents for the bananas

Other Questions