Answered

a can of cola says dat it contain 330ml a food inspector carefully measures d content of a can and find that it conatins 341ml. calculate d percentage error in d content​

Answer :

opudodennis

Answer:

3.33%

Step-by-step explanation:

Factory measure=330 ml

Actual measure=341 ml

Difference between actual measure and factory measure is error

Difference=341 ml-330 ml=11 ml

Error (in ml)=11 ml

Percentage error=100* Error/Factory measure

Percentage error= 100*[tex]\frac {11 ml}{330}%[/tex]

Percentage error=3.33%

Therefore, the percentage error in the content is 3.33%

Other Questions