lonnie pitches a baseball of mass 0.02kg. The ball arrives at home plate with a speed of 40 m/s and is batted straight back to Lonnie with a return speed of 60 m/s. If the bat is in contact with the ball 0.050 s, what is the impulse experienced by the ball?

Answer :

krlosdark12

Answer:

I=2 kg.m/s

Explanation:

The impulse is defined as the change of momentum:

[tex]I=p_f-p_o\\I=m*v_f-m*v_o\\I=0.02kg*[(-60m/s)-40m/s]\\I=2kg.m/s[/tex]

We took the final velocity as negative since it is going on the opposite direction of the intial motion of the ball.

Other Questions