Answered

Titanium metal requires a photon with a minimum energy of 6.94×10⁻¹⁹J to emit electrons. What is the wavelength of this light? Express your answer using three significant figures.

Answer :

udoikono

Answer:2.86x10^-7m

Explanation:E=hc/^

E=6.94x10^-19J

c = 2.9979x10^8m/s

h= 6.626x10^-34Js

^ =( 6.626x10^-34)x( 2.9979x 10^8)/ 6.94x10^-19

= 2.86x10^-7m

Other Questions