Answer :
Answer:
[tex]P = 43.2 Watt[/tex]
Explanation:
As we know that the handle is moving with uniform speed
so we can find the speed as
[tex]v = \frac{2\pi R}{T}[/tex]
now we have
[tex]R = 0.27 m[/tex]
T = 1.1s
now we have
[tex]v = \frac{2\pi (0.27)}{1.1}[/tex]
[tex]v = 1.54 m/s[/tex]
now we know that power is given as
[tex]P = F.v[/tex]
F = 28 N
[tex]P = 28(1.54)[/tex]
[tex]P = 43.2 Watt[/tex]