Chasity is considering job offers from two companies. Company A offered her a starting salary of $55,000 with a $2100 raise at the end of each year. Company B offered her a starting salary of $55,000 with a 3.7% raise at the end of each year. Let f ( t ) represent Chasity's salary at Company A t years after accepting a position at Company A, and let g ( t ) represent Chasity's salary at Company B t years after accepting a position at Company B. Write the function formula for f .

Answer :

Answer:f(t) = $55000 + $2100t

G(t) = $55000 + $2035t

Step-by-step explanation:

For company A, starting salary is = fo = $55000

Yearly increase fi= $2100

Number of years = t

f(t)=fo+fi×t

f(t) = $55000+$2100t

For company B, applying the same procedure.

Go= $55000

Yearly increase Gi= 3.7% of $55000

= (3.7/100) × $55000

Gi= $2035

G(t) = Go + Gi×t

G(t) = $55000 + $2035t

Goodluck...

Other Questions