Answer :
Explanation:
Given:
v₀ = 250 mph
v = 0 mph
t = 25 s
Find: a
v = at + v₀
(0 mph) = a (25 s) + (250 mph)
a = -10 mph/s
The acceleration of the plane is [tex]- 10 mph[/tex]
- Acceleration can be regarded as rate at which velocity changes with respect to time.
- final speed=[tex]V(0)= 0mph[/tex]
- The initial speed [tex](Vf)[/tex] is given as[tex]250 mph[/tex]
- acceleration (a) = ??
- time taken [tex]= 25 s[/tex]
- from law of motion [tex]V= at +V(0)[/tex]
Then substitute, we have
- [tex]0= 25a + 250[/tex]
- [tex]-25a= 250[/tex]
- [tex]a= - \frac{250}{25}[/tex]
[tex]= - 10 mph/s[/tex]
Therefore, the acceleration is -10mph/s
Learn more at: https://brainly.com/question/19537384?referrer=searchResults