Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
1kg = 35.274 ounces
2kg ° 2 ×35.274= 70.548
small bag = 2/8 = $0.25 per ounce
Large bag = 16/70.548= $0.23
per ounce
The large bag is a better deal since it is cheaper
Answer:
Step-by-step explanation:
1kg = 35.274 ounces
2kg ° 2 ×35.274= 70.548
small bag = 2/8 = $0.25 per ounce
Large bag = 16/70.548= $0.23
per ounce
The large bag is a better deal since it is cheaper