Answer :
Answer:
The cost of the 28 units sold is $548
Explanation:
In the given question,
On March 1 it purchase 12 units for $15 = 12 units × $15 = $180
On March 2 it purchase 12 units for $24 = 12 units × $24 = $288
On March 6 it purchase 7 units for $20 = 7 units × $20 = $140
And, on march it sold 28 units for $63 each
The 28 units could be taken from
12 × $15 = $180
12 × $24 = $288
And remaining 4 units × $20 = $80
So, the total cost of units sold = $180 +$288 +$80 = $548