A bus contains a 1500 kg, 0.600 m radius flywheel (a disk) and has a total mass of 10,000 kg.
(a) Calculate the angular velocity the flywheel must have, in rad/s, to contain enough energy to take the bus from rest to a speed of 24.5 m/s, assuming 85.0% of the rotational kinetic energy can be transformed into translational energy
(b) How high a hill, in meters, can the bus climb with this stored energy and still have a speed of 5.00 m/s at the top of the hill?

Answer :

Explanation:

Given that,

Mass of the bus, m = 1500 kg

Mass of the flywheel, M = 10,000 kg

Radius of flywheel, r = 0.6 m

Speed of the bus, v = 24.5 m/s

(a) Let [tex]\omega[/tex] is the angular velocity of the flywheel. It is assumed that 85.0% of the rotational kinetic energy can be transformed into translational energy. Using the conservation of energy as :

[tex]85\%\ of\ K_r=K_t[/tex]

[tex]0.85\times \dfrac{1}{2}I\omega^2=\dfrac{1}{2}Mv^2[/tex]

[tex]0.85\times I\omega^2=Mv^2[/tex]

[tex]0.85\times \dfrac{1}{2}mr^2\omega^2=Mv^2[/tex]

[tex]\omega^2=\dfrac{Mv^2}{0.85\times mr^2}[/tex]

[tex]\omega^2=\dfrac{10000 \times (24.5)^2}{0.85\times 1500\times (0.6)^2}[/tex]

[tex]\omega=114.35\ rad/s[/tex]

(b) Let h is the height climb with this stored energy. Again using the conservation of energy as :

[tex]0.85K_r=K_t+mgh[/tex]

[tex]0.85\times \dfrac{1}{2}I\omega^2=\dfrac{1}{2}Mv^2+Mgh[/tex]

[tex]Mgh=0.85\times \dfrac{1}{4}mr^2\omega^2-\dfrac{1}{2}Mv^2[/tex]

[tex]h=\dfrac{0.85\times \dfrac{1}{4}mr^2\omega^2-\dfrac{1}{2}Mv^2}{Mg}[/tex]

[tex]h=\dfrac{0.85\times \dfrac{1}{4}1500\times (0.6)^2\times (114.35)^2-\dfrac{1}{2}\times 10000\times 24.5^2}{10000\times 9.8}[/tex]

h = 15.31 meters

Hence, this is the required solution.

Other Questions