Answer :
Answer:
16.36 grams
Explanation:
From the reaction equation:
CH4 + 2O2-------------------------- CO2 + 2H2O
1 : 2 1 : 2
If 20g of CO2 was produced, then the number of moles of CO2 is given by :
Molar mass of CO2 = 12 + [2 x 16]
= 44 gram/moles
Number of moles = Mass in gram/ Molar mass
= 20/ 44
= 0.4545 moles
if 0.4545 moles of CO2 were produced, then according to the equation of reaction, then:
Number of moles of H2O produced will be = 2 x 0.4545
= 0.909moles
Molar Mass of H2O = [1 x2] + [16]
= 18 grams/ mol
The mass of H2O produced will be = Number of moles x Molar Mass
= 0.909 moles x 18 grams/mole
= 16.362 grams
≈ 16.36 grams