Answer :
Using the accepted density of CO2 at STP, we get the expected volume of the gas.
0.10 g / (1.96g/L) = 0.051 g
Calculating for the percent error:
%error =( |0.051 - 0.056| / 0.051 ) (100) = 9.80%
The percent error is 9.80%.
0.10 g / (1.96g/L) = 0.051 g
Calculating for the percent error:
%error =( |0.051 - 0.056| / 0.051 ) (100) = 9.80%
The percent error is 9.80%.