Salsa1961 Salsa1961 Today at 7:14 AM Mathematics Answered Students are selling grapefruits and nuts for a fundraiser. The grapefruits cost $1 each and a bag of nuts cost $10 each. They sold 100 items and made $307. How many grapefruits did they sell?