Answer :
Answer:
a) 4.16 years
b) 27.73 years
c) 238.44 years
d) 3,870.53 years
Step-by-step explanation:
Let X be the random variable that measures the decomposition time.
a)
[tex] \bf \lambda =6[/tex]
In this case, since the decomposition time is exponentially distributed with a mean of 1/6, we have
[tex] \bf P(X\leq t)=1-e^{-t/6}\Rightarrow P(X>t)=1-(1-e^{-t/6})=e^{-t/6}[/tex]
and we must find a t such that P(x>t)=0.5.
[tex] \bf P(X>t)=0.5\Rightarrow e^{-t/6}=0.5\Rightarrow -t/6=ln(0.5)\Rightarrow t=-6ln(0.5)=4.16\;years[/tex]
b)
[tex] \bf \lambda =40[/tex]
[tex] \bf P(X>t)=0.5\Rightarrow e^{-t/40}=0.5\Rightarrow -t/40=ln(0.5)\Rightarrow t=-40ln(0.5)=27.73\;years[/tex]
c)
[tex] \bf \lambda =344[/tex]
[tex] \bf P(X>t)=0.5\Rightarrow e^{-t/344}=0.5\Rightarrow -t/344=ln(0.5)\Rightarrow t=-344ln(0.5)=238.44\;years[/tex]
d)
[tex] \bf \lambda =5584[/tex]
[tex] \bf P(X>t)=0.5\Rightarrow e^{-t/5584}=0.5\Rightarrow -t/5584=ln(0.5)\Rightarrow t=-5584ln(0.5)=3870.53\;years[/tex]
The half lives for the decomposition times are 4.16, 27.73, 238.44 and 3870.53 years, respectively
How to determine the half lives?
The molecules of the toxic chemicals follow an exponential distribution.
Such that
p = 0.50 and Mean = 1/λ
An exponential distribution is represented as:
[tex]P(x \le t) = 1 - e^{-\lambda t}[/tex]
Using the complement rule, we have:
[tex]P(x > t) = 1 - P(x \le t)[/tex]
Substitute known values
[tex]P(x > t) = 1 - 1 + e^{-\lambda t}[/tex]
Evaluate the difference
[tex]P(x > t) = e^{-\lambda t}[/tex]
Substitute 0.5 for P(x > t)
[tex]e^{-\lambda t} = 0.5[/tex]
Take the natural logarithm of both sides
[tex]-\lambda t = \ln(0.5)[/tex]
Make t the subject
[tex]t = -\frac{1}{\lambda} * \ln(0.5)[/tex]
When average decomposition time = 6 years, the half life is:
[tex]t = -6 * \ln(0.5)[/tex]
[tex]t = 4.16[/tex]
When average decomposition time = 40 years, the half life is:
[tex]t = -40 * \ln(0.5)[/tex]
[tex]t = 27.73[/tex]
When average decomposition time = 344 years, the half life is:
[tex]t = -344 * \ln(0.5)[/tex]
[tex]t = 238.44[/tex]
When average decomposition time = 5584 years, the half life is:
[tex]t = -5584 * \ln(0.5)[/tex]
[tex]t = 3870.53[/tex]
Hence, the half lives for the decomposition times are 4.16, 27.73, 238.44 and 3870.53 years, respectively
Read more about exponential distribution at:
https://brainly.com/question/14904292