Answer :
Answer:
48.00%
Explanation:
For computing the debt to capital ratio, first we have to determine the equity value and debt value which is shown below:
Equity value = Number of outstanding shares × stock price per share
= 5.2 million shares × $12
= $62.4 million
We know,
Total capital = Debt + equity
$120 million = Debt + $62.4 million
So, the debt would be
= $120 million - $62.4 million
= $57.6 million
Now the debt to capital ratio would be
= $57.6 million ÷ $120 million
= 48.00%