Walter77
Answered

Kanna Kamui runs 100 meters in a relay race. If her average velocity is 10.8 meters per second then how long did it take her to reach the finish line.

Kanna Kamui runs 100 meters in a relay race. If her average velocity is 10.8 meters per second then how long did it take her to reach the finish line. class=

Answer :

Answer:we know,

displacement = 100 meters

time = ?

average velocity = 10.8 m/s

now,

average velocity = displacement ÷ time

or, 10.8 = 100 ÷ time

or, 10.8 × time  = 100

or, time = 100 ÷ 10.8

Time = 9.25 seconds

Other Questions