The following situation can be modeled by a linear function. Write an equation for the linear function and use it to answer the given question. The price of a particular model car is ​$17, 000 today and rises with time at a constant rate of ​$820 per year. How much will a new car cost in 3.3 ​years?

Answer :

Answer:

The function is y = 17000 + 820 x

where: y = price of the car.

x = time in years.

After 3.3 years, the car will cost $19706.

Step-by-step explanation:

Hi there!

Let y be the price of the car.

After the first year, the price of the car will be:

y = 17000 + 820

After the second year:

y = 17000 + 820 + 820 or 17000 + 820(2)

After the third year:

y = 17000 + 820 + 820 + 820 or 17000 + 820(3)

Then, after x years:

y = 17000 + 820 x

After 3.3 year, the car will cost:

y = 17000 + 820(3.3) = 19706

After 3.3 years, the car will cost $19706.

Other Questions